תזונה לחולי סוכרת- מה חשוב לדעת?

למידע נוסף

אנו יודעים כי לבחירות שלנו בחיים יש משמעות והשפעה על הבריאות שלנו. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר על מחלת הסוכרת אשר מוגדרת כיום כמגיפה עולמית. חשוב מאוד להבין כי למחלת הסוכרת אין פתרונות קסם וניתן לבדוק את ריכוז הסוכר בדם בצורה שוטפת בכדי לוודא שהוא לא עולה, אך הדבר לא תמיד יראה את התמונה המלאה. חשוב מאוד לדעת כי זיהוי מוקדם של המחלה תורם להתמודדות נכונה איתה ועל כן, חשוב מאוד לזהות סימנים לסוכרת וזאת בכדי למנוע את התפתחות המחלה כמה שניתן מרגע שמגלים אותה וכן בכדי לגלות אותה מוקדם. מרגע שהמחלה מתגלה מחתן לטפל בה באמצעות תרופות שונות ואינסולין במסגרת מעקב רפואי צמוד, אך מעבר לכך, חשוב ביותר להקפיד על אורח חיים בריא הכולל הקפדה על תזונה בריאה ומותאמת למצב של חולי סוכרת, פעילות גופנית סדירה ועוד.

מה צריך לדעת על תזונה לחולי סוכרת?

לא מעט חולי סוכרת בטוחים כי הם צריכים לוותר על פחמימות בצורה שוטפת אולם חשוב ביותר לדעת כי מדובר על מחשבה מוטעית שכן פחמימות מהוות מרכיב אנרגטי חשוב. במקרה של חולי סוכרת חשוב שידעו כי צריכה מוגזמת של פחמימות לא תועיל למצב של סוכרת והסיבה לכך נעוצה בכך שלאחר צריכת הפחמימות הגוף הופך אותן לגלוקוז. חשוב להבדיל בין פחמימות פשוטות למורכבות וכן בין כלל המאכלים שמצוי בהם סוכר לבן וחום, דבש, פירות, ממתקים, מאפים מתוקים ואף חלב ניכר. צריכה של לא מעט מזונות המכילים סוכר או כמות גדולה של פחמימות ריקות, תעלה בצורה מהירה את רמות הסוכר בדם לאחר אכילתם והדבר ללא ספק לא יתרום למחלה ויכול להוות סיכון לאדם. תזונה לחולי סוכרת חייבת להיות איכותית ולהכיל מאכלים שיש בהם פחמימות וסוכרים במינון מתאים.

טיפים לתזונה של חולי סוכרת

הנה כמה טיפים לתזונה איכותית ובריאה לחולי סוכרת:

ראשית כל, יש לפזר את הפחמימות במהלך החום שכן כך ניתן לשבוע יותר. יש להעדיף לחם, פסטה, אורז, דגני בוקר, דייסות ופירות על פני ממתקים שעשירים בסוכר.

מעבר לכך, כדאי להעדיף לחם מלא, אורז מלא, בורגול מלא, פסטה מלאה ועוד. כלומר, דגנים מלאים.

כדאי מאוד לחפש מוצרים עם תחליף סוכר. כיום ניתן למצוא מגוון מוצרים מעין אלה לרבות: ביסקוויט ללא סוכר, עוגיות ללא סוכר, עוגות ללא סוכר ועוד, כך שהתחליפים של הסוכר שיש במוצרים המדוברים מאפשר גם לחולי סוכרת לאכול אותם ולהנות מרגעים מתוקים.

חשוב מאוד להקפיד על צריכת ירקות ב5 צבעים.

כדאי להקפיד על אכילה של מוצרי חלב רזים לרבות מוצרים כמו גבינות לבנות עד 5 אחוזים, יוגורטים טבעיים עד 3 אחוזים, מעדני דיאט ועוד.

כדאי מאוד להגביל את צריכת הביצים וכן לאכול דגי מים קרים ומוצרי בשר רזים.

אין ספק כי כיום היצע המוצרים הרלוונטיים לחולי סוכרת מאפשרים לכל אדם שחולה במחלה המדוברת לאכול ממאכלים טעימים ונטולי סוכר שמסכן את בריאותם. אם אתם מעוניינים לאכול קרקרים או עוגיות, תוכלו למצוא עוגיות ללא סוכר, עוגות ללא סוכר, עוגיות כוסמין ללא סוכר ועוד.

 

למידע נוסף

גלילה לראש העמוד