קריפטו – מה זה ולמה משתלם להשקיע בזה

למידע נוסף

כל מי שמתעניין בכלכלה ולו במעט, קורא מוספים ומגזינים, גולש באתרי אינטרנט שמתעסקים בתחום או מאזין לפודקאסטים ותוכניות רדיו, בוודאי שמע לא פעם בשנים האחרונות את הביטוי מטבעות דיגיטליים ובתוכם את הביטוי קריפטו.

נדמה שאי אפשר לברוח משני ביטויים אלו שתופסים נפח משמעותי מאוד בעולם הכלכלי המודרני של המאה ה-21, ועל פי הערכות זה לא הולך להשתנות או להיעלם בקרוב, להיפך, זה רק הולך להתגבר והנוכחות של ביטויים אלו בחיינו והמשמעות האמיתית שלהם, רק תגדל.

הרעיון של מטבעות דיגיטליים הוא מאוד פשוט, מדובר על מטבע שנסחר באינטרנט, אין לו נוכחות פיזית, להבדיל משקל, דולר או כל מטבע מסורתי אחר שאנחנו מכירים. יתרה מזו, הוא מטבע מבוזר, קרי הוא לא נשלט על ידי בנק מרכזי או ממשלה אלא על ידי סוחרים שמבצעים עסקאות ביניהם.

דוגמא טובה לכך הוא קריפטו. מדובר על מטבע דיגיטלי מאוד פופולארי שנסחר על ידי סוחרים רבים ברחבי העולם, כולל בישראל, כשלממשלות ולבנקים מרכזיים אין יכולת שליטה על ערכו, אלא רק לסוחרים שמשתמשים בו לעסקאות ביניהם. הם קובעים את הערך שלו על פי מדדים שונים, וכך הוא נקבע. מדינה או בנק, לא יכולים להדפיס אותו, בדומה למטבעות פיזיים אחרים, הם גם לא יכולים לשנות באופן מהותי את ערך המטבע.

 

איך סוחרים בקריפטו?

כל מי שרוצה לסחור במטבע כמו קריפטו, צריך לפתוח חשבון דיגיטלי באתרים המיועדים לכך. מדובר על חשבון מאובטח שרק הוא יכול להשתמש בו. עליו לקנות את המטבע באמצעות מטבעות פיזיים, ואז הוא יכול להתחיל לסחור בו מול סוחרים שונים.

מעבר למסחר בין מטבעות פיזיים למטבעות קריפטו, הרי שהוא יכול לעשות עוד שורה ארוכה של פעולות עם מטבע זה, בין אם זה לרכוש מוצרים ושירותים של חברות מסחריות המוכנות לקבל מטבע קריפטו ובין אם זה מול בעלי מקצוע או אפילו אנשים פרטיים שעוסקים עסקאות בקריפטו ואחר כך ממירים אותם למטבעות אחרים.

הרבה מאוד אנשים היום מחזיקים ברשותם חשבונות קריפטו, מתוך מחשבה שעם הזמן אופי השימוש במטבע ישתנה והתדירות תגבר. כלומר, ההנחה היא שבעתיד יותר ויותר אנשים יעשו שימוש במטבע זה ולכן משתלם היום לסחור ולאגור מטבעות קריפטו.

 

למה זה משתלם?

ראשית, כמו שציינו, יותר ויותר אנשים היום בוחרים לסחור בו מתוך מחשבה שבעתיד זה יהיה שכיח יותר. אז הם יוכלו להגיע למסחר עם כמויות גדולות יותר של מטבעות מאשר אנשים שבוחרים לחכות ולא לסחור בו היום.

שנית, אנחנו יכולים לראות שינוי מחשבתי, בכך שהרבה מאוד חברות, ארגונים וגורמים אחרים, בוחרים לסחור במטבע זה ולעשות איתו עסקאות, אף על פי שהוא לא נחשב למטבע רשמי של שום מדינה ושום בנק מרכזי לא משתמש בו.

למידע נוסף

גלילה לראש העמוד