כל מה שצריך לדעת על קומפוסטר

למידע נוסף

עד לפני כמה שנים, הכנת קומפוסט נחשבה כתחביב מוזר ומעט מאוד אנשים הפכו פסולת אורגנית לחומר דישון, כאשר עצם העיסוק בזבל, גרם ללא מעט הרמת גבות ולעיתים גם לגיחוך מהסביבה הקרובה או הרחוקה. העובדה שמדובר באחת הפתרונות היעילים ביותר לצורך שמירה על כדור הארץ, לא עשתה רושם על רוב הציבור, אך העולם משתנה ובאופן משמעותי וכיום המודעות ליתרונות הקומפוסט כחלק מעקרונות הקיימות, גבוהה בהרבה ועל כן, לא מעט אנשים מעוניינים להכין קומפסט וכן מחפשים את הקומפוסטר האיכותי והיעיל ביותר עבור ביתם. אחד המוצרים הפופולאריים ביותר כיום בתחום קומפוסט הוא הקומפוסטר המסתובב וללא ספק כדאי להכיר אותו בכדי להבין מהו בדיוק ומהם היתרונות שלו.

למה זה חשוב לשים קומפוסטר?

משבר האקלים ללא ספק כבר כאן. אם בעבר היה מדובר על תחזיות רחוקות טווח, הרי שכיום ניתן להרגיש את מזג האוויר אשר משתגע בכל מקום באשר הוא, ניתן לראות אסונות אקלימיים רציניים מאוד לרבות שיטפונות או שריפות ענק ואין ספק שחשוב להבין שהכל תלוי בסופו של דבר בכל אחד מאיתנו. ההתחממות הגלובלית היא עובדה קיימת והיא מעשה יד אדם, מאז המהפכה התעשייתית בני האדם פוגעים בטבע בצורה משמעותית מאוד, הם רחוקים מהטבע ולא פעם חשים גם מנותקים מהטבע. חשוב מאוד להבין שהטבע הוא דבר חשוב מאוד, שאיכות החיים שלנו נמדדת בפעולות שלנו בכל הנוגע לשמירה על הסביבה ועוד. מתוך החיבור המחודש לטבע, יבואו פתרונות וגם תבוא פעולה נכונה למען החיים שלנו ושל הדורות הבאים. ניתן לחיות חיים בריאים, הרמוניים ומאוזנים בעולם הזה.

 

מה זה בעצם קומפטסטר?

קומפוסטר הוא מתקן מחזור לפסולת אורגנית. ניתן להשליך בכל יום את שאריות המזון שלנו שמהוות כ50 אחוזים ממשקל האשפה שאנו מייצרים ועם הזמן הטבע יעשה את שלו ונקבל קומפוסט שהוא דשן טבעי שתהיה אפשרות להשתמש בו לצורך דישון צמחים. שאריות המזון עוברות בתוך הקומפוסטר תהליך של פירוק באמצעות חרקים קטנים, תולעים ומיקרו אורגניזמים שונים. חשוב מאוד שהקומפוסטר יהיה מאוורר וזאת בשל העובדה שתהליך הקומפוסטציה הנכון הוא עם אוויר. ממש כמו שפרי או ירק אשר גדל ביער נושר על האדמה ומתפרק לאיטו. תהליך זה ללא אוויר, כמו שקורה במטמנות שאליהן מושלך זבל כללי שמאסף בפחים הרגילים, הוא תהליך שמייצר רעלים שונים אשר מופרשים לאדמה וגזים שונים ובינהן מתאן שידוע כגז החממה הגרוע ביותר אשר מופרש לאוויר ומזהם את הסביבה. כמו כן, חשוב מאוד לתהליך שהקומפוסט אשר מצוי בתוך הקומפוסטר יהיה עם לחות או רטיבות מסוימת וזאת בכדי שלא יתייבש ועל כן חשוב מאוד לשים את הקומפוסטר בצל בקיץ ולדאוג להשקיה שלו במידת הצורך. בקומפוסטרים התעשייתיים מתבצע ויסות של לחות בצורה אוטומטית.

כיצד תבחרו קומפוסטר?

כיום ניתן למצוא סוגים שונים של קומפוסטרים כאשר אחד מהטובים ביותר הוא הקומפוסטר המסתובב שמהווה אמצעי נוח ויעיל לצורך הפקת קומפוסט. אם בקומפוסטרים רגילים יש צורך להגיע לערימה שיוצרים באמצעות את חפירה או מעדר בכדי לערבל אותה, הרי שבמסתובב כל מה שצריך לעשות זה פשוט לערבב את המיכל. מעבר לכך, יש לו יתרון נוסף והוא קיצור פרק הזמן עד שהקומפוסט מוכן וזאת בשל התנאים האופטימליים. לא פעם באמצעות כלי זה תוך 8 שעות כבר תהיה תערובת מוכנה.

חשוב מאוד כמובן לרכוש את הקומפוסטר רק מחברה אמינה אשר ידועה באיכות המוצרים שהיא מציעה למכירה וזאת בכדי שההשקעה הכלכלית שלכם תשתלם לאורך זמן. כמובן שחשוב מאוד לבחור בחברה שתסייע לכם להתאים את הקומפוסטר הן לתקציב שלכם והן לצרכים המדויקים שלכם.

 

למידע נוסף

גלילה לראש העמוד