76 שיעורי וידאו 1793 שיעורי שמע 1270 מאמרים 1769 שו"תים 4632 שו"ת סמס שיעורי הרצי"ה
  סל קניות אין לך פריטים בסל

שונות
ספרים דיגיטליים
זוגיות
חינוך
ספרי ילדים
פרשת השבוע
אמונה
תפילה
שונות
חגים
הלכה
חסידות
תנ"ך ומפרשיו
En Francais
שיעורים מוקלטים mp3
ספרי קריאה
מוסר
לועזית
תשמישי קדושה
קישורים
אבינרפדיה
בלוג
שו"ת וידאו


סך הכל: 25 שו"ת סמס בנושא רפואה

רפואה משלימה

ש: האם רפואה משלימה היא עבודה זרה?
ת: חלק קטן הוא עבודה זרה. חלק קטן הוא טוב. הרוב אינו עבודה זרה ואינו מועיל לכן יש בו משום דרכי האמורי (נר באישון לילה 333-325).

רפואה חלופית

ש: למה פוסלים רפואה חלופית, עובדה שיש כמה סוגים שפועלים?
ת: זה בגלל אפקט פלצבו, כלומר: אשביע רצון, או ארצה, את הרופא, גם באופן לא מודע, לכן מצבי משתפר. ההוכחה לכך היא שמצבו של חולה משתפר כאשר מקבל טיפול דמה בלי המרכיב הפועל. מחקרים מראים שזה פועל ב30% מהמקרים ויש מקרים עד 70%-100%. זה פועל לא רק במחלות פסיכוסומטיות כגון כאב ראש, אלא גם בתגובה פיזיולוגית כגון זרימת דם, חומציות קיבה, חום גבוה, התפשטות סרטן ועוד. אמונת האדם ברפואתו גורמת תהליך פיזיולוגי של הבראה. לכן כל תרופה צריכה להיבדק אצל קבוצת ביקורת המקבלת תרופת דמה. למשל קבוצה קיבלה גלולה לבעיות שינה וקבוצת הביקורת גלולת דמה של סוכר: אותן תוצאות. למשל, בשנת תש"י, טיפלו במחלת לב כלילית וכאבי חזה בעקבותיה בניתוח של קשירת עורק, ו40% דיווחו על העלמות כאב החזה. רופאים בצעו ניתוח דמה עם הרדמה וחתך בחזה, והיו אותן תוצאות. אז הפסיקו אחרי 15,000 ניתוחים כאלה.
אכן המוח מפריש אופיאטים שהם משככי כאבים טבעיים הנותנים הרגשה טובה, והפרשתם נגרמת על ידי פלצבו. אם נותנים אחרי פלצבו חוסמי אופיאטים ללא ידיעת החולה, אין הרגשת הקלה.

הנדסה גנטית

ש: איך ההלכה מתיחסת להינדוס ילדים? האם זה ראוי שהורים יוכלו ליצור תינוק עם תכונות מסוימות, כמו צבע עיניים או שיער?
ת: לא. רפואה זה רק לרפא ממחלה. התורה נתנה רשות לרופא לרפא, בבא קמא (פה א), על אף הסיכון (שער הסכנה לרמב"ן), אבל רק לריפוי ולא לשיפור. גם תתכנה תקלות כמו שקרה לימים במדבר. רש"י סוף וישלח.

הקפאת זרע

ש: א. האם מותר לאדם נשוי העובר טיפול כימותרפי שבעקבותיו לא יהיה לו זרע, להקפיא זרע כדי שיוכל עוד להוליד ילדים? ב. מה דין רווק? ג. מה דין חייל שמא ייהרג?
ת: א. מותר, ואין זה לבטלה, שהרי זה לשם פרייה ורבייה. ואף על פי שאין זה מיידי, אין הבדל, והרי רבים מתירים הפריה מלאכותית מאישה לבעלה בהפריית מבחנה, ואין סיבה לחלק אם שימוש הזרע יהיה לאחר זמן קצר או לאחר זמן ארוך. סוף סוף אדם אינו יכול לפרות ולרבות ממש שהרי הכל בידי ד', אלא גדר המצווה הוא שיעשה מה שיש בידו לעשות ואחרי תשעה חודשים תהיה לידה בחסדי ד', ולכן זה כולל השתדלויות שונות של האדם לשם פרייה ורבייה, גם אם התוצאה היא לאחר זמן. בנדון שלנו, שעקב הטיפול הרפואי כבר לא יהיה לו זרע, זאת הדרך היחידה שלו לקיים פרייה ורבייה.
ב. גם לגבי רווק, הוא הדין. אמנם יש להקשות שהוא עדיין לא מצוּוה בפרייה ורבייה, שהרי אינו נשוי. אבל יש לומר שהוא אכן מצווה מגיל שלש עשרה, אלא שהוא אנוס כל זמן שלא התחתן, כי מאותו גיל הוא חייב להתחתן כדי לפרות ולרבות, כלשון השולחן ערוך ריש אבן העזר. ולא עוד אלא שלשיטת הרא"ש, מצוות פרייה ורבייה לחוד ונישואים לחוד.
ג. אבל באשר לחייל, בין נשוי בין רווק, אין זה שייך, כי אם חלילה ימות, הרי מת אינו חייב באף מצווה ולא בפרייה ורבייה. בלי לדון בצד המוסרי של ילד בלי אבא ובבעיה של שבירת מוראל החיילים.

תרופת הרזיה

ש: האם כדאי לקחת כדורי הרזיה?
ת: על פי רוב אינם מועילים. וגם פעמים רבות הם מזוייפים ומסוכנים. יש להתייעץ עם רופא או דיאטנית. בכלל, יש תרופות רבות מזוייפות ומסוכנות. לא לקנות דרך האינטרנט.

ניסויים בגופות

ש: האם מותר בלימודי רפואה לבצע ניסויים וניתוחים על גופות של אנשים שתרמו אותן למדע?
ת: כמעט כל הפוסקים אוסרים, אך מתירים בגופות של גוי, שיש לגוף שלהם דינים אחרים גם בחיים. שו"ת דעת כהן (סי' קצט).

שיבוט גנטי

ש: האם מותר לעשות שיבוט גנטי?
ת: לא. א. ד' רוצה שלאדם יהיו שני הורים, אבא ואמא, ולא רק הורה אחד. ב. ד' התיר להשתמש ברפואה רק כדי לרפא, ניתנה רשות לרופא לרפאות, ולא למטרה אחרת שאינה רפואית (בבא קמא פה א. רמב"ן, תורת האדם, שער הסכנה).

נטורופתיה

ש: האם מותר להעזר בנטורופתיה לשם רפוי?
ת: היא מעורבבת משיטות הבל, כגון הומיאופתיה, ושיטות אמת שפסולות בחלק מהדברים, ומשתמשת בהן לתחומים אחרים בהם אינן שייכות. אין הוכחות מדעיות רק ראיות אנקדוטיות. ויש סיכון שמפסידים טיפול אמיתי (נר באישון לילה 226-225).

ניתוח פלסטי

ש: האם מותר לעשות ניתוחים פלסטיים?
ת: לשם יופי, לא. לסילוק כיעור, כן (תוס' שבת נ ב. שו"ת אגרות משה חו"מ ב סו. שו"ת ציץ אליעזר יא מא. שו"ת יביע אומר ח יב).

שיאצו על ידי אישה לגבר

ש: הרב כתב שמותר לעשות שיאצו מאישה לגבר וגבר לאישה ככל רופא. ומה בדבר הלחיצות?
ת: זה כמו ברפואה, וזה מותר, כמובן בלי לדון כאן בערך הרפואי של שיטה זו. לכן זה בתנאי שלכל מיני מניפולציות על העור ומגעים שונים, אין שום צד של חיבה וקרבת דת אלא רק מקצועי (עיין נר באישון לילה 344).

הומיאופתיה

ש: באיזה תנאי מותר להשתמש בהומיאופתיה?
ת: כיוון שאינו מועיל, רק אם היא משלימה ולא חלופית (שו"ת שאילת שלמה ג שלז. נר באישון לילה 112-108).

רפלקסולוגיה

ש: אבל זה גם מונע מחלות בעתיד?
ת: זהו דבר כמעט בלתי אפשרי להוכיח. עיין עיקרון המופרכות של פופר (נר באישון לילה 337).

רפלקסולוגיה

ש: הרב כתב שרפלקסולוגיה היא הבל. אבל לי זה עזר ולעוד רבים?
ת: כן. לשליש המטופלים – אותו אחוז כמו אצל 'פלצבו', כלומר תרופת דמה עם תוצאה פסיכולוגית.

רפלקסולוגיה

ש: הרב, צדקת! רפלקסולוגיה היא הבל, חבל שלא הקשבנו לך. היינו חוסכים כסף רב ועגמת נפש. ואנו שואלים כיצד נדע להבא?
ת: רק רפואה עם הוכחות מדעיות.

רפלקסולוגיה

ש: האם יש ערך לרפלקסולוגיה שמאזנת אנרגיות?
ת: זה פסבדו-מדע. אין שום הוכחה מדעית שהאנרגיות האלה בכלל קיימות (שו"ת שאילת שלמה ג שלו. ד רסג).

משככי כאבים

ש: האם זה נכון שלא כדאי לקחת משככי כאבים כי זה מחטיא את מטרת הכאב לכפר על עוונות?
ת: לא נכון. התורה נתנה רשות לרופא לרפא ותפקידו כולל הקלה על כאבים. וכן בכל זאת יש כאב וכפרה (נר באישון לילה 338).

תרומת זרע לרווקה

ש: האם מותר לרווקה בת 40 שמיואשת מלהתחתן והזמן עובר לקחת תרומת זרע מבנק הזרע?
ת: לא. זה יוליד ילד יתום. אין להתייאש. לפנות לשדכנים טובים, גם לאתרים: 'שושבינים' ו'כולנו שדכנים'. ובינתיים להקפיא ביציות (שו"ת שאילת שלמה ד רעז).

הפרייה מלאכותית ממת

ש: האם מותר לבצע הפרייה מלאכותית לאלמנה אחרי מות בעלה הן מזרע שהוקפא לפני כן מסיבות שונות והן על ידי לקיחת זרע אחרי מותו?
ת: הבעיות של הנאה מן המת, ניוול המת וקבורת המת לא קיימות בהקפאת זרע, ובלקיחת זרע מן המת ניתנות להיתר הלכתי.
וכן בעיית הייחוס, כלומר האם הבן היילוד מתייחס לאביו או לא, אינה מכרעת, כי גם אם נחליט שלא, האֵם תשמח בו מאוד, אף אם לפי ההלכה יהיה במעמד של בן מאומץ.
הבעיה העיקרית שבגללה הדבר אסור היא יצירת יתום. נכון שהאם תשמח מאוד שיהיה לה ילד מבעלה המנוח, אך אסור לעשות זאת על חשבון אושרו של הילד. הרי ברור לכל שיתום הוא אומלל. הוא מוגדר בהלכה כיצור חלש ומסכן בחברה, שיש חובה להגן עליו וחובה להיזהר מאוד שלא לפגוע בו, ויש על כך אזהרות רבות לדיינים ולחברה כולה. "כל אלמנה ויתום לא תענון" (שמות כב כא) ועוד. וזאת מפני שנפשם שפלה היא למאוד ורוחם נמוכה (רמב"ם דעות ו י) והם תשושי כח (חינוך סה), דמעתם מצויה (שמות יא א רש"י). לכן יש לדבר אליו ברכּוּת ולא לנהוג אלא מנהג כבוד (רמב"ם שם).
ואם עינוי בפרט מסוים אסור על פי תורה באיסור חמור, כל שכן שאסור להביא לעולם יצור אומלל חסר אבא, שזה כולו עינוי (עיין קל וחומר דומה קצת בשבת פז א, אם מצווה אחת, קל וחומר כל התורה). ורבי אברהם אבן עזרא אף חידש שמי שרואה אדם המענה יתום ולא יעזור ליתום - גם הוא ייחשב כמענה אותו (ראב"ע שמות שם).
כל אחד מבין שילד זקוק לשני הורים, אב ואם, ואם חסר לו אחד, זו מין נכות נפשית, שיש לעמול קשה להתגבר עליה.
נכון שלאלמנה קשה מאוד, אך אין לפתור בעיה זו באומללות הילד. באשר לאב המנוח, מי אומר שהוא רוצה שזכרו יונצח בדרך זו? הרי מת אינו מצוּוה בפרייה ורבייה! הוא ישמח שאחרי זמן מסוים אלמנתו תתחתן מחדש.
אנו מודים לד' יומם וליל על פלאי הרפואה, אך יש לזכור שיש לה גבולות, ושאין לשבש את סדרי החיים הטבעיים של האדם, כגון הריון אחר מותו. יש להדגיש שאיסור זה אינו מוגדר כאיסור מוסרי במובן שניתן להחלטתו של האדם, אלא זהו איסור מוסרי-הלכתי במובן הרגיל.

שפעת חזירים

ש: בקופת חולים המליצו לי לקבל חיסון נגד שפעת חזירים, אך כידוע אין מספיק ידע לגבי תופעות לוואי, ויש רופאים שמתנגדים.
ת: הבל. מלבד בודדים ספורים, כל הרופאים בארץ וגם באירופה ובאמריקה ממליצים, וכן ארגון הבריאות העולמי. והולכים אחרי הרוב (עי' שו"ע או"ח תריח א-ד. נר באישון לילה 144-142).

רופא פרטי

ש: האם כדאי להוציא כסף וללכת לרופא פרטי?
ת: מלבד יוצאי דופן בכלל, אין צורך, המערכת הרפואית בארץ היא מצויינת.

תרופות

ש: האם יש מצווה לקחת את התרופות שהרופא רשם לי?
ת: כן. התורה ציוותה "ורפא ירפא", מצווה להתרפא על ידי רופא (ב"ק פה א).

בדיקת זרע

ש: האם רווק שעקב מחלה ספק אם יש לו זרע תקין, מותר לבצע בדיקה?
ת: גם לו מותר, כיוון שהכוונה היא לברר אם יכול להוליד, ויש לזה השלכה רבה, שלא יהיה מקח טעות בנישואים, כי אם יכול להוליד, יתחתן עם אישה רגילה, ואם לא, יתחתן עם אישה שאינה בת בנים.

בדיקת זרע

ש: האם בזוג שאינו מוליד, מותר על פי המלצת הרופא שהגבר יעשה בדיקת זרע?
ת: קודם יש לבצע בדיקות אצל האישה. אם הן תקינות, מותר לערוך בדיקה אצל האיש, כי חכמים התירו כדי לוודא אם יכול להוליד (יבמות), אך לפי הסדר הבא: א. קליטת זרע אצל האשה אחרי יחסי אישות. ב. קליטת זרע מכובעון מחורר אחרי יחסי אישות. ג. מתן זרע ישיר (עיין שו"ת ציץ אליעזר ט נא).

תרומת זרע

ש: האם מותר לתרום זרע לבנק הזרע?
ת: הדבר אסור. לא בגלל הוצאת זרע לבטלה, שהרי אין זה זרע לבטלה, אלא לשם פרייה ורבייה, אלא מפני שלא יהיה ידוע מי האב הביולוגי של היילוד, והוא עלול להתחתן עם אחותו או שאר קרובי משפחה האסורים לו. וזה כעין מה שאסרו חז"ל שלא יתחתן אדם עם אישה במדינה זו ואישה אחרת במדינה אחרת כי עלול אדם להתחתן עם אחותו. לכן הפתרון הוא תרומה מגוי, שבמקרה כזה הנולד מתייחס רק אל אמו ולא אל אביו התורם.

שיטת הרמב"ם

ש: האם אפשר ללכת למטפל על פי שיטת הרמב"ם?
ת: אין שיטה כזו. זו רפואה ישנה. הרמב"ם אמר לשמוע אל רופאי זמנו וקלט את הסולת הנקייה שלהם, אך מאז הרפואה התקדמה פלאים. עיין רמב"ם דעות ד יח, כ"מ. הקדמת רבי אברהם בן הרמב"ם לעין יעקב. והרמב"ם עצמו למד רפואה מגלינוס וכדומה ולא מן השמים, עיין כתביו הרפואיים.

רשימת הנושאים:
אבלות | אינטרנט
אירוסין | אישי התנ"ך
אלול | אמונה
אמונות תפלות / דרכי אמורי | אנטי ציונים חריפים
ארבעה מינים | ארץ ישראל
בגדים / יופי | בידור
בין המצרים | ביקור חולים
בישול עכו"ם | בית הכנסת ובית המדרש
בית-משפט | בכור בהמה
בל תשחית | בעלי חיים – שונות
בר מצווה | ברית מילה
ברכות – שונות | ברכות התורה
ברכות על מזון | ברכת המזון וברכה אחרונה
ברכת כוהנים | בשם אומרו
בשר בחלב | גאולה
גידול ילדים | גיטין / גירושין
גניבה / גזל | גניבת דעת
גניזה | גרים
האוכל בשוק | הגומל
הכותל המערבי | הלוואה
הלכות "שבת שלום" | הלכות אוטובוס
הלכות בין הזמנים | הלכות בין המצרים לחייל
הלכות ביקור במוזיאון | הלכות דירה וחנוכת הבית
הלכות התעטשות | הלכות חגים לחייל
הלכות חורף | הלכות חנוכה לחייל
הלכות טרמפ | הלכות יום הכיפורים לחייל
הלכות סוכות לחייל | הלכות פורים לחייל
הלכות ראש השנה לחייל | הלכות שומרים
הלכות תענית | הפרשת חלה
הר הבית ובית המקדש | הרצל
השבת אבידה | זכר לחורבן
חב"ד | חברות
חדש | חודש אדר
חול המועד | חוקות הגויים
חוקי תנועה | חינוך ילדים
חנוכה | חתונה
טבילת גבר | טבילת כלים
טהרת הברית | טהרת המשפחה / מקוה
טיולים בארץ ישראל | טלפון
יהונתן פולארד | יום הולדת
יום העצמאות | יום השואה / השואה
יום טוב | יום טוב שני של גלויות
יום כיפור | ייחוד
ימי ספירת העומר | יציאה לחו"ל
יצרים | ישיבה
יששכר וזבולון | כבוד הספרים
כיבוד אב ואם | כיסוי ראש
כיפה | כפירה
כשרות | כתובת קעקוע
ל"ג בעומר | לא ילבש
לולב | לידה
לימוד תורה | לימוד תנ"ך באמונה
מבצע "עמוד ענן" | מדי צה"ל
מדינת ישראל | מזוזה
מידות טובות | מלחמה
מלמדים ותלמידים | ממשלת ישראל
מנחה / מעריב | מסחר
מצוות / הלכה | מקובלים
מרן הרב קוק | משיח
נדרים / שבועות | נוסח התפילה בדור של גאולה
נזקים | נטיות הפוכות
נטילת ידיים / רחיצה | נטילת ידיים לסעודה
נישואים | נעליים
סגולות | סוכה
סיום | סכנה
סמ"ס | סעודה / מזון
ספירת העומר | ספר תורה
עבודה | עבודה זרה
עברית | עדות
עירובין | עם ישראל
עמלק | ענייני פיוס ומחילה
ערב וקריאת שמע על המיטה | ערבים
פדיון הבן | פורים
פורים טיש | פסח – חמץ וקטניות
פסח – ליל הסדר | פסח – מצה
פסח – שונות | פרייה ורבייה
פרשת גלעד שליט | פרשת זכור
צדקה ומעשר כספים | צה"ל
ציצית | צניעות
צער בעלי חיים | קבורה / בית קברות
קברי צדיקים | קדושת כוהנים
קונטרס אהבת ישראל ואכילה | קידוש השם
קריאת התורה | קריאת שמע
ראש השנה | ראש חודש
רבי נחמן | רבנו הרב צבי יהודה
ריבית | רפואה
שבועות | שבע ברכות
שבת – הבדלה ומוצאי שבת | שבת – הכנות, הדלקת הנרות וכו'
שבת – מוקצה | שבת – מלאכות
שבת – קידוש וסעודות | שבת – שונות
שבת – תפילות, קריאת התורה ושמו"ת | שהחיינו / הטוב והמטיב
שו"ת נכדים וסבים | שו"ת על הגירוש מגוש קטיף, לפניו ולאחריו
שונות | שחייה
שידוכים | שילוח הקן
שינה והטבת חלום | שירה
שירות לאומי | שירותים
שם ד' | שמונה עשרה
שמות | שמחת תורה
שמיטה | שמירת הלשון
שמירת נגיעה | שקר
תאריך נוצרי | תוכחה ומחאה
תחנון | תלמיד חכם
תנועת נוער | תספורת וגילוח
תענית אסתר | תפילה – דינים שונים
תפילה – שליח ציבור | תפילה במניין
תפילין | תפילין של רבינו תם
תפילת הדרך | תרומות ומעשרות
תרומת איברים | תשובה
תשעה באב |


דף בית    |    וידאו    |    אודיו    |    מאמרים    |    שו"תים    |    שו"ת סמס    |    משלוחים    |    שאלות נפוצות    |    צור קשר    |    הקדשות    

mp100 systems - בניית אתרים